Bahar Yorgunluğu - Fibromiyalji Nedir? - Medical Park

Bahar Yorgunluğu

Bahar yorgunluğu hemen herkesin mevsim değişikliğine vermiş olduğu fiziksel ve psikolojik belirtilere verilen bir tablodur.

BAHAR YORGUNLUĞU NEDEN OLUŞUR ?

Soğuk kış günlerini geride bırakıp havanın ısınması ile, havadaki negatif yüklü iyonların artması insan biyoritmini olumsuz etkilemektedir. İnsan organizmasının birsen ısınmasının sonucunda adaptasyonu sağlamak için adrenalin ve kortizol gibi bazı hormonların salınımı arttırılmaktadır. İyi beslenmenin olmadığı, yeterli vitamin ve minarelerin kullanılmaması, düzensiz uyku, kansızlık gibi durumlarda bu hormonal adaptasyonun yetersiz kalarak bahar yorgunluğu bulguları ortaya çıkmaktadır.

BAHAR YORGUNLUĞUNUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Çabuk yorulma,
Mutsuzluk,
Kas eklem ağrıları, kramplar,
Uyku düzeninde değişiklikler (uykuya dalmada güçlük, sabah zor uyanma, sabahları yorgun kalkma gibi)
Eskiden yaptığı şeyleri yapmada isteksizlik,
Kadınlarda adet düzensizliği,
Psikolojik bazı belirtiler,

YORGUNLUK HİSSİ HANGİ HASTALIKLARIN BELİRTİSİ OLABİLİR?

Yorgunluk, vücudun fiziksel çalışmaya psikolojik strese ve uykusuzluğa verdiği fizyolojik bir cevaptır. Sürekli yorgunluğun fizyolojik bir cevap olabileceği gibi bazı hastalıkların ön belirtisi olabilir. ‘Bahar yorgunluğu belirtileri kronik yorgunluk sendromu, fibromiyalji, kansızlık ve bağışıklık sistemi hastalıkları ile hipotiroidi gibi bazı endokrin hastalıkların belirtilerine benzerlik gösterebilir. Bu nedenle bahar yorgunluğu bulguları çok belirginse, uzun sürerse ve kişinin kişinin günlük aktivitelerini engelleyecek durumda ise altta yatan hastalıklar araştırılmalıdır. Çünkü bahar yorgunluğunda kişi günlük aktivitelerini yapmada zorlanmaz.

BAHAR YORGUNLUĞUNU DAHA HAFİF ATLATABİLMEK VEYA HİÇ YAŞAMAMAK İÇİN ;

Düzenli vitamin ve mineralleri tüketin,
Mevsim meyve ve sebzelerini tercih edin,
Kısa ve sık dinlenme aralıkları ile çalışın,
Çalışma ortamını iyi havalandırın,
Sıvı tüketimine dikkat edin, mümkünse günde 8-10 bardak su tüketin,
Çay, kahve gibi kafeinli içecekleri az kullanın,
Sigara içmeyin,
Düzenli egzersiz yapın.

NE ZAMAN DOKTORA BAŞVURULMALIDIR?

Bahar yorgunluğunun uzun sürmesi ve kişinin günlük aktivitelerini yapmasına engel olması durumunda buna sebep olabilecek diğer nedenlerin (kansızlık, enfeksiyonlar, tiroid hastalıkları, fibromiyalji, kronik yorgunluk sendromu, bağışıklık sistemi hastalıkları, psikolojik hastalıklar ve gerekirse tümoral hastalıklar) araştırılması gerekir. Bahar yorgunluğu bulgularını taklit eden, ancak altta yatan başka bir hastalığın erken tanısı mümkün olabilir.