Fibromiyalji Nedir? - Fibromiyalji Nedir? - Medical Park

Fibromiyalji Nedir?

Fibromiyalji Nedir?
Mevsim değişiklikleri ve soğukta artan kas romatizması, yaygın vücut ağrıları ve halsizlik ile kendini göstermektedir.Fibromyalji sendromu yani halk arasında bilinen adı ile kas romatizması, yaygın vücut ağrıları ve halsizlik ile kendini gösteren bir kronik ağrı sendromudur.En belirgin özelliği yaygın kas ağrılarıdır.Hayat kalitesinde belirgin düşüşe neden olur.Hastaların yaygın vücut ağrılarının yanı sıra halsizlik,yorgunluk, isteksizlik, uyku bozukluğu ve dolayısıyla sabah yorgun uyanma ve tutukluk şikayetleri mevcuttur.

Fibromiyalji Nedenleri?

Fibromiyaljinin nedeni tam olarak bilinemiyor. Ancak daha çok hassas yapılı ve herşeyden çabuk etkilenen kişilerde daha çok görülen bir hastalık. Mükemmelliyetçiler, işkolikler ve uygun olmayan çevresel faktörlerin olduğu ortamlarda bu grubun içinde değerlendirilebilir. Tüm vücutta yaygın ağrılar (daha çok enseden başlayıp başa yayılan ağrı, boyun ve bel ağrısı, kalça ağrısı gibi) ağrıya eşlik eden yanma ve sızlanma hissi, üzüntülü ruh hali, bitkinlik ve uyku bozukluğu, özellikle uyandıktan sonra vücutta tutukluk ve genel yorgunlukla kendini gösteren bu hastalık daha çok orta yaşlı bayanlarda görülmektedir. Şikayetler gün içerisinde sinir ve strese bağlı olarak artış gösterebilir.

Sabah yorgun kalkıyorum diyen hasta, gün boyu da aynı isteksizlik ve yorgunluk hissi ile birşey yapmak istemez.Mevsim değişiklikleri ve özellikle soğuk ile şikayetlerde artış olur.İş gücü kaybı ve hayat kalitesinde düşüşe neden olur.Bu grup hastalar,kaynağı teşhis edilemeyen ağrı şikayetleri nedeni ile çeşitli branşların doktorlarına başvururlar, daha sık operasyon geçirirler.Ancak doğru teşhis edilemediğinde, şikayetler ağrı kesici ilaçlar ile geçiştirildiğinde sorun tam olarak giderilemez.Hastaların şikayetleri kısa bir süre azalmış veyea geçmiş gibi gözükse de bir süre sonra tekrarlar.