Fibromiyaljinin Püf Noktaları - Fibromiyalji Nedir? - Medical Park

Fibromiyaljinin Püf Noktaları

Fibromiyaljinin Püf Noktaları

Fibromiyaljinin nedeni tam olarak bilinemiyor. Ancak daha çok hassas yapılı ve herşeyden çabuk etkilenen kişilerde daha çok görülen bir hastalık. Mükemmelliyetçiler, işkolikler ve uygun olmayan çevresel faktörlerin olduğu ortamlarda bu grubun içinde değerlendirilebilir. Tüm vücutta yaygın ağrılar (daha çok enseden başlayıp başa yayılan ağrı, boyun ve bel ağrısı, kalça ağrısı gibi) ağrıya eşlik eden yanma ve sızlanma hissi, üzüntülü ruh hali, bitkinlik ve uyku bozukluğu, özellikle uyandıktan sonra vücutta tutukluk ve genel yorgunlukla kendini gösteren bu hastalık daha çok orta yaşlı bayanlarda görülmektedir. Şikayetler gün içerisinde sinir ve strese bağlı olarak artış gösterebilir.

Fibromiyalji Tedavisinde Egzersizin Önemi

Fibromiyalji tanısının hastada yaygın ağrı ve belirli hassas noktaların varlığı ile klinik olarak konuluyor. Fibromiyaljinin laboratuvar ortamında testlerde ve ya röntgende çıkacak bulgusu yoktur. Yapılan testler ancak fibromiyaljiye benzer bulgular gösterebilen diğer hastalıkların (tiroid bozuklukları, romatoid artrit, gibi) ayırt edilmesine yardımcı olur. Burada hekime düşen görev hastayı çok iyi dinlemek ve durumu diğer hastalıklardan ayırmaktır.  Fibromiyalji hastalığının çok farklı bulguları olması ve her hastada farklı bir şekilde seyretmesi nedeniyle yapılacak tedavi hastaya özel olarak belirlenmelidir. Tedavinin amacı ağrı kontrolü, uykunun düzenlenmesi, yorgunluk ve depresyon gibi duygu durum bozukluklarının düzeltilmesidir.

Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz istirahat ve gevşeme teknikleri etkili olsa da başarılı sonuçlar için otonom sinir sisteminin düzenlenmesi ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon programlarının devreye girmesi gerekebilir. Egzersiz hem tedavi hem de koruma yöntemidir. Özellikle öğleden sonra ve akşam saatlerinde yapılan egzersizlerle kişi kendini iyi hisseder. Kuvvet ve dayanıklılık arttırıcı gevşeme ve germe egzersizlerinin tipi ve şiddeti hekimler tarafından kişiye göre düzenlenir. Düşük yoğunlukla yürümek, yüzmek, bisiklete binmek gibi aktiviteler de fayda sağlar.

Fibromiyalji hastaları ilaçlarını düzgün kullanarak  verilen egzersizleri düzenli yaparak tedavilerini başarıya ulaştırabilirler.